علوم اعصاب | لینوکس | نوروساینس | هوش مصنوعی

آمریکا قدرتمندترین ابر کامپیوتر تحت لینوکس را با نام Summit معرفی کرد

تقریبا 5 سال هست که Sunway TaihuLight چینی در راس عالی ترین ابر کامپوتر جهان قرار گرفته است.اما همه چیز با ورود سامیت تغییر کرده است.سامیت(Summit) یک ابر کامپیوتر جدید است که توسط آزمایشگاه ملی Oak Ridge Department of Energy منتشر شده است.

با حداکثر ظرفیت 200 پتافلپس (یا 200 هزار تریلیون محاسبه در ثانیه) در حدود هشت برابر سریعتر از تایتان، یک ابرکامپیوتر قدرتمند دیگری که توسط ORNL توسعه یافته است،حتی سریعتر از Sunway است که می تواند در 125 پتافلپس در حداکثر ظرفیت خود اجرا شود. سامیت 60٪ سریعتری میباشد.به علاوه بر روی سامیت Red Hat Enterprise Linux اجرا میشود.

از نظر اندازه سامیت منطقه ای معادل دو زمین تنیس را پوشش میدهد. این ابر کامپیوتر 4608 سرور در حدود 9000 پردازنده 22 هسته ای IBM Power9 و 27000 پردازنده گرافیکی Nvidia Tesla V100 را در اختیار دارد. برق مورد نیاز برای اجرای سامیت به اندازه کافی برای برق رسانی به 8000 خانه کافی است و حدود 15000 لیتر آب در دقیقه برای خنک نگه داشتن این ابر کامپیوتر در هنگام محاسبات نیاز است.

summit - آمریکا قدرتمندترین ابر کامپیوتر تحت لینوکس را با نام Summit معرفی کرد
ابر کامپیوتر summit

بنابراین، استفاده از این قدرت بسیار چقدر است؟

سامیت در کشفیات و تحقیقات هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به دانشمندان کمک های بسیاری میکند که تا کنون امکان پذیر نبوده اند.محققان ORNL در حال حاضر اولین محاسبات علمی جهان را (که یک میلیارد میلیارد محاسبه در ثانیه است) است را با استفاده از این ابر کامپیوتر انجام میدهند.

پروژه هایی که برای Summit در سرتاسر عرصه های گوناگون مانند پیدا کردن ابرنواخترها,چگونگی تبدیل فلزات مثل آهن در بدن ما، توسعه مواد جدید، تجزیه و تحلیل داده های پزشکی برای یافتن راه حل برای سرطان و غیره گسترش یافته اند.

منبع : ORNL via Engadget

6 نظرات
 1. تاج گل می گوید

  خسته نباشید ممنون به خاطر این
  وبسایت زیبا

 2. اورولوژيست می گوید

  وای خیلی خوبه ساییتون

 3. DRB می گوید

  Hi there, I enjoy гeading aⅼl of your article.
  I like to write a little comment to sᥙpport
  you.

 4. ghadir می گوید

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 5. pokeh می گوید

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 6. عرض حصار شاخ گوزنی می گوید

  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.