علوم اعصاب | لینوکس | نوروساینس | هوش مصنوعی

لینوکس چگونه زندگی شما را راحت میکند

یک افسانه عمومی وجود داره که میگه استفاده از لینوکس برای کاربران غیر حرفه ای سخت و پیچیده میباشد.در حالی که برخی از توزیع ها و قابلیت های لینوکس که در دیگر سیستم عامل ها وجود ندارند نیاز به مهارت فنی دارند،و این به این معنا نیست که لینوکس سخت میباشد.

برعکس، در فلسفه و عملکرد لینوکس چیزهای زیادی وجود دارند که زندگی کاربر را ساده تر می کنند.

1.لینوکس چیست؟

بیشتر شما که دارین این متن رو میخونید احتمالا با لینوکس یا بهتره بگیم سیستم عامل گنو/لینوکس آشنایی دارید.میتونم شرط ببندم که میلیون ها کاربر در خارج از جامعه فن آوری وجود دارند که در مورد آن نمی دانند و گاها دیده میشن کسانی که تو جامعه فناوری هستند و درکی از گنو/لینوکس ندارند.

خیلی خلاصه میگم چون قبلا در مورد لینوکس توضیح داده ام.میتونید برای اطلاعات بیشتر به این مطلب و این مطلب مراجعه کنید.

به طور خلاصه لینوکس (یا دقیق تر، گنو/لینوکس) یک سیستم عامل است، مانند ویندوز و یا سیستم عامل مک. بر خلاف آنها، لینوکس توسط یک شرکت خاص تولید نمی شود، بلکه یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان پشت این سیستم عامل هستند.

لینوکس اوپن سورس و رایگان است – درست است! لازم نیست لایسنس نصب و استفاده از آن را خریداری کنید. علاوه بر این، بیشتر نرم افزارهای لینوکس نیز رایگان هستند.

2.شما میتوانید مناسب ترین توزیع لینوکس را برای خود انتخاب کنید

یکی از ویژگی های برجسته لینوکس این است که به شما امکان انتخاب گسترده ای از توزیع ها را ارائه می دهد.هر توزیع ویژگی های منحصر به فرد خودش را دارد. به عنوان مثال، توزیعهایی که برای مبتدیان مناسب میباشند مانند اوبونتو یا لینوکس مینت یا توزیعهایی که برای رایانه های قدیمی مناسب هستند مانند Puppy Linux یا توزیعهای مخصوص گیمرها، و یا توزیعهای چندرسانه ای و توزیعهای متمرکز بر روی امنیت و تست نفوذ و غیره که انتخاب آن با خود شماست.

لیست توزیع های لینوکس که شناخته تر میباشند, با این همه توزیع های در دسترس شما میتوانید به راحتی بر حسب سلیقه و کارتان توزیع موردنظر خود را انتخاب کنید.

3.نیازی به نصب نیست – فقط اجراش کن

یکی دیگر از جنبه های قابل توجه لینوکس این است که بسیاری از توزیع ها را می توان با USB به صورت زنده استفاده کرد. این به این معنی است که شما نیازی به نصب آن توزیع بر روی یک دیسک سخت ندارید – فقط لازمه توزیع خود را انتخاب کنید و آن را بر روی یک USB با قابلیت بوتیبل شدن بریزید.در نهایت USB را در پورت USB خود قرار دهید و توزیع مورد نظر را اجرا کنید. از این آسون تر هم مگه داریم؟😄
علاوه بر این،بر خلاف تفکر عوام نصب نرم افزارها در لینوکس بسیار ساده است. اکثر نرم افزارهایی که نیازهای کاربران معمولی را می توانند حل کنند در مخازن نرم افزاری پیدا میشوند. شما فقط باید آن را در لیست پیدا کرده و آن را در یک ثانیه نصب کنید. شما می توانید چندین برنامه را در یک زمان هم نصب کنید، و این بندرت باعث کرش کردن سیستم شما میشود.
Ubuntu Software Center Working - لینوکس چگونه زندگی شما را راحت میکند

4.امنیت و حریم خصوصی بهتر

لینوکس بیشتر برای امنیت و حریم خصوصی شناخته شده است.البته به خاطر داشته باشید که فقط با داشتن یک توزیع لینوکس به امنیت کامل نمیرسید چون امنیت یه چیز نسبی میباشد و بسته به دانش افراد قابل تغییر است.اما در حالت پیشفرض, توزیع های لینوکسی خیلی از موارد و استاندارد های امنیتی را رعایت کرده اند. البته، نمی توان گفت که هیچ ویروس و بد افزاری برای لینوکس وجود نداره و کاملا امن میباشد، اما میزان ویروس ها و تهدیدات دیگر در لینوکس به نسبت دیگر سیستم عامل ها کمتر میباشد.

اگر اصرار و پا پافشاری دارید میتونید یک برنامه ضد تروجان تهیه کنید. اما در لینوکس مانند ویندوز واقعا نیازی به یک آنتی ویروس ندارید.

5.لینوکس بر روی سخت افزار های قدیمی نیز اجرا میشود

علاوه بر رایگان بودن لینوکس، یکی دیگر از مزایای آن این است که آن را به راحتی در سخت افزارهای ضعیف و / یا قدیمی نیز میتوان اجرا کرد.مطمئنا، با یک رایانه قدرتمندتر، همه چیز سریعتر خواهد شد، اما حتی یک کامپیوتر ده ساله میتواند برای اجرای برخی از توزیع ها استفاده شود.

اما هر توزیعی بر روی یک کامپیوتری که برای ده سال پیش است اجرا نخواهد شد، اما تقریبا هر یک از توزیعهای خاص که برای رایانه های قدیمی مانند توزیع AntiX ساخته شده اند میتوانند خوب عمل کنند.

Antix - لینوکس چگونه زندگی شما را راحت میکند
AntiX

6.سفارشی کردن آن به هر طریقی که میخواهید

یکی دیگر از راه هایی که لینوکس زندگی شما را ساده تر می کند، گزینه های سفارشی سازی بسیار آن است.آیا یک ویژگی خاص، عملکرد، ظاهر و احساس، و غیره را دوست ندارید؟شما فرصت این رو دارید که توزیع خود را آنگونه که میخواهید سفارشی سازی کنید.شما نمی توانید کاملا همه چیز را تغییر دهید، اما گزینه های سفارشی سازی در لینوکس هزاران بار بیشتر از هر سیستم عامل دیگری است.

اگر شما هرگز با لینوکس کار نکنید و تلاش خودتون را نکنید فکر میکنید که لینوکس خیلی ساده است. ممکن است این کار را نکنید و ممکن است بخواهید آن را امتحان کنید. در ابتدا سفر ممکن است به نوعی خشن باشد، اما بعد از مدتی متوجه خواهید شد که در مسیر درستی قرار دارید و سختی لینوکس بر میگرده به اینکه شما فکر میکنید لینوکس هم باید همانند ویندوز یا مک عمل کند در حالی که لینوکس عملکرد منحصر به فرد خودش را دارد و حتی ساده تر و خیلی منطقی تر از دیگر سیستم عامل ها هست, پس کارهایتان را در لینوکس به روش لینوکس انجام دهید نه به روش دیگر سیستم عامل ها.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.