علوم اعصاب | لینوکس | نوروساینس | هوش مصنوعی

کدام توزیع لینوکس را انتخاب کنیم (بدون امتحان کردن همه آنها)

اگر برای انتخاب یک توزیع لینوکس مناسب بدون هیچ اطلاعی بخواهید اول آن را نصب کنید و باهاش کار کنید ممکن است دشوار باشد یا حداقل وقت گیر.

در کمترین زمان باید یک هفته با توزیع انتخابی کلنجار بروید تا ببینید چطور با نیاز های شما منطبق میشود. در اینجا برخی از عوامل مشترک برای محدود کردن و سازماندهی انتخاب شما وجود دارند :

1.توزیع را برای چه کاری میخواهید؟

مهمترین فاکتور برای انتخاب توزیع مناسب این است که شما به چه چیزی نیاز دارید و چه کاری میخواهید انجام دهید؟ برای مثال: بازی,کار,وبگردی,افزایش امنیت,کارهای چند رسانه ای و غیره.

برای هر یک از این موارد و موارد دیگر توزیع بخصوصی ساخته شده است.اگر میخواهید ببینید چه توزیعی برای چه کار خاصی تولید شده است به این سایت مراجعه کنید.DistroWatch

DistoWatch - کدام توزیع لینوکس را انتخاب کنیم (بدون امتحان کردن همه آنها)
چگونه یک توزیع لینوکس را انتخاب کنیم

2.مهارت شما انتخاب های شما را محدود میکند

یک فاکتور بسیار مهم برای انتخاب اولین توزیع برای شروع, سطح مهارت های شما میباشد.مثلا مهارت ها و دانسته های کلی شما از کامپیوتر و مهارت تخصصی شما در حوزه ی لینوکس.

همچنین بدیهی است که اگر شما هم در لینوکس و هم در کامپیوتر تازه کار میباشید میتوانید از ساده ترین توزیع ها مانند اوبونتو و مینت استفاده کنید.

برعکس اگر مهارت کامپیوتری خوبی داشته باشید و در لینوکس هم سر رشته داشته باشید توزیع های دبیان و فدورا , Slackware میتوانند انتخاب های مناسبی باشند.

3.اطلاع از مشخصات سخت افزاری رایانه خود

اگر کامپیوتر شما جدید میباشد و پارامتر های خوبی دارد, شما میتوانید تقریبا هر توزیعی را که دوست دارید روی آن اجرا کنید.اما اگر قدیمی باشد میتوانید انتخاب های خود را محدود کنید بسته به عمر و پارامتر های سیستم شما

برای مثال:

اگر رایانه شما برای 7 یا 8 سال پیش میباشد انتخاب شما ممکن است فقط به یک دهم از توزیع هایی که مخصوص رایانه های قدیمی ساخته شده اند محدود شود.Lubuntu ,Proteus, Puppy Linux, Linux Lite انتخاب های مناسبی میباشند.

به طور معمول این توزیع ها برای رایانه های قدیمی سبک هستند و هرچیزی را که فکر کنید برای شما انجام نمیدهند , اما برای کار های روزانه و کمی فراتر از آن انتخاب مناسبی میباشند.

4.توزیع عامه پسند در برابر توزیع خاص

یکی از واقعیت هایی که در مورد لینوکس وجود دارد داشتن توزیع های فراوان میباشد. با این حال اگر شما یک توزیع خاص (اصطلاحا niche distro) را انتخاب کنید به این معناست که هیچ پشتیبانی و بروزرسانی مکرر و جامعه کاربری فعال تضمین شده ای برای این توزیع وجود ندارد.

اگر در لینوکس مبتدی هستید ممکن است که این مسئله برای شما مشکل ساز شود و شما را کلا از دنیای لینوکس متنفر سازد. همچنین انتخاب همچین توزیعی به کاربران با تجربه نیز توصیه نمیشود. با این حال، این احتمال هم وجود دارد که بروزرسانی های منظم و جامعه کاربری برای توزیع خاصی که انتخاب کرده اید وجود داشته باشد که در هنگام مشکل به شما کمک کنند.

5.کاربران دیگر چه میگویند؟

قبل از اینکه روز ها و هفته هایی را برای اینکه کدام توزیع را دانلود کنید و پیدا کردن جواب سوال آیا اصلا نیاز های من را برطرف میکند؟ وقتتان را هدر بدهید بهتر نیست از تجربه دیگران نیز استفاده کنید؟

شما مجبور نیستید هر چیزی را که میخوانید باور کنید ولی هنوز هم نظرات یوزر های دیگر میتواند این ایده را به شما بدهد که آیا انتخاب شما درست یا اشتباه میباشد.بهترین مکان برای دریافت اطلاعات انجمن های تخصصی توزیع مربوطه میباشد.

اکر هنوز شک و شبهه دارید که کدام توزیع را برای اولین بار امتحان کنید در این سایت ابزار هایی وجود دارند که به شما کمک میکنند.Distrochooser برای مثال این سایت یک چک لیست برای محدود کردن انتخاب های شما ارائه می دهد.اما خیلی هم به نتایج این سایت دلخوش نکنید چون ممکن هست بعد از تست, یکسری توزیع خوب رو از لیست حذف کند و به شما نمایش ندهد ولی در کل سایت خوبی میباشد.

distrochooser - کدام توزیع لینوکس را انتخاب کنیم (بدون امتحان کردن همه آنها)

شاید نیاز باشه که واقعا چندین توزیع مختلف را در ابتدا تست و بررسی کنید تا به توزیع مورد انتظار خود برسید.نظر من هم بخواهید در صورتیکه موارد بالا کمک چندانی به شما نکردند بهترین راه اینه که توزیع های مورد نظرتان را تست کنید.شاید زمان گیر باشد ولی ارزشش را دارد.

 

1 نظر
  1. Cara Menebak Kartu Bandar Ceme می گوید

    I always spent my half an hour to read this web
    site’s articles

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.