علوم اعصاب | لینوکس | نوروساینس | هوش مصنوعی

نحوه پاک کردن history خط فرمان لینوکس

تاریخچه یا history بش لینوکس, تمام دستور هایی رو که یه کاربر در خط فرمان لینوکس وارد کرده را ضبط میکند.البته همین history به شما این امکان را میدهد که با استفاده از کلید های جهت بالا و پایین بین دستورات قبلی اجرا شده در ترمینال جا به جا شوید و آنها را بدون اینکه دوباره تایپشون کنید اجرا کنید.

در این مقاله مختصر من دو راه برای پاک کردن تاریخچه خط فرمان از سیستم را بهتون نشون میدم.دلیل اصلی حذف تاریخچه خط فرمان از ترمینال لینوکس منع کردن کاربری میباشد که میخواهد از همان اکانت استفاده کند.

به عنوان مثال اگر شما یک فرمان حاوی رمز عبور را در یک متن ساده تایپ کرده باشید و شما نخواهید که یک کاربر دیگر سیستم یا حتی یک نفوذگر اون رو مشاهده کند باید حتما فایل history خودتون رو پاک کنید.

نگاهی به فرمان زیر بیندازید، در اینجا کاربر aaronkilik پسورد پایگاه داده را در خط فرمان تایپ کرده است.

$ sudo mysql -u root -p=@!#@%$lab

اگر شما دستور history رو وارد کنید و به انتهای لیست دستوارت این تاریخچه نگاه کنید میتونید پسورد رو به راحتی مشاهده کنید.

$ history
Check Last Executed Commands - نحوه پاک کردن history خط فرمان لینوکس
چک کردن آخرین دستور در history

 

| روش های حذف history خط فرمان لینوکس

فایل bash_history به طور معمول در دایرکتوری  /home/username/.bash_history کاربران واقع شده است.یک ls در این مسیر میگیریم.

$ ls -l /home/aaronkilik/.bash_history

برای حذف یک خط از history میتونید از آپشن d- استفاده کنید.حالا اگر شما قصد داشته باشید فرمانی رو پاک کنید که در آن پسورد شما تایپ شده باشد.طبق سناریویی که بالا گفتم.شماره خط اون دستور رو در history پیدا کنید و طبق اون دستور زیر رو وارد کنید(به جای عدد 2038 شماره خط دستور خودتون رو وارد کنید).

$ history -d 2038

برای حذف تمام دستورات ثبت شده در history هم میتونید از history به همراه آپشن c- استفاده کنید.

$ history -c

همچنین شما میتوانید از دستور زیر هم برای حذف دائمی آخرین دستورات اجرا شده استفاده کنید.

$ cat /dev/null > ~/.bash_history

*یک کاربر عادی فقط میتواند تاریخچه کامند های خودش رو مشاهده کند. اما کاربر root می تواند تاریخچه فرمان همه کاربران یک سیستم را مشاهده کند.

همیشه به یاد داشته باشید که تمام فرمان هایی که اجرا می کنید در یک پرونده تاریخ ثبت می شوند، بنابراین کلمه عبور خود را به صورت text ساده در خط فرمان وارد نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.