علوم اعصاب | لینوکس | نوروساینس | هوش مصنوعی

معرفی انواع هکرها (بر حسب کلاه)

هکرها نقش های زیادی را بازی میکنند – بعضی بد , بعضی خوب و بعضی هم بین این دو.از یک طرف هم، هکرها ( متخصصان امنیت ) آسیب پذیری ها را پیدا می کنند و آنها را گزارش میکنند که این خود باعث بهبود امنیت میشود.

از سوی دیگر، هکرها ابزارهایی برای آسیب به سیستم های کامپیوتری مینویسند که اگه این ابزار ها به دست افراد تازه کار و بدون تخصص بیوفتند باعث خرابکاری و نا امنی میشوند.

بنابراین هم هکر خوب و هم هکر بد داریم پس تعادل برقراره!شما میتوانید از مهارت خودتون در راه اشتباه استفاده کنید یا از این مهارت در راه خوب بهره ببرید.اگر عاشق این هستید که سیستم های کامپیوتری را برای تفریح تخریب کنید و حریم خصوصی افراد را زیر سوال ببرید, آزاد هستید ولی جایگاهی در بین جامعه هکر ها نخواهید داشت و شما رو بیشتر با عنوان اسکریپت کیدی یا لمر صدا میکنند.

از طرفی هم میتونید با کسب مهارت و استفاده از این مهارت ها در راه درست به یک متخصص امنیت , برنامه نویس شبکه , تستر نفوذ و… تبدیل شوید که در اجتماع هم جایگاه مناسبی را بدست مي آورید.در زیر ما هکرها (به معنای مدرن آن) را به 7 دسته تقسیم کرده ایم.

1.اسکریپت کیدی (Script Kiddie)

همونطور که از اسمشون هم معلومه این دسته توجهی به مهارت های خودشون و دانسته های خود ندارند.(اگر برای کارشان  اهمیت قائل بودن جز دسته کلاه سبز ها قرار میگرفتند.)این دسته از افراد معمولا از اسکریپت ها و کد هایی که توسط اشخاص دیگری نوشته شده اند استفاده میکنند تا به سیستم ها آسیب وارد کنند.

اینها فقط توان دانلود و نصب یک ابزار تست نفوذ مانند متاسپلویت و … را دارند و نهایت کاری که میتوانند انجام دهند کپی از روی کامند های فیلم های آموزشی یا حفظ کردن آن دستورات میباشد.بدون اینکه دانش قبلی داشته باشند و بدانند که پشت پرده ماجرا چه خبر است.

یکی از حمله های مخربی که بین این گروه رایج هست, حمله داس و دیداس میباشند (Denial of Service and Distributed Denial of Service) در این حمله که IP هدف را با حجم زیادی از پکت های اطلاعاتی مورد حمله قرار میدهند و باعث اختلال و قطعی سرویس جاری میشوند.

جالب اینجاست که این نوع حمله ها که اغلب به صورت ناشناس صورت میگیرد باعث شهرت و معروف شدن کسی نمیشود و با اینحال اسکریپت کیدی ها دست به چنین حملاتی میزنند.

2.کلاه سفید (White Hat)

همچنین با نام هکرهای اخلاقی نیز شناخته میشوند,به طور کلی هکران کلاه سفید افراد خوب و قانونمداری در دنیای هک و امنیت هستند.آنها به شما در از بین بردن فایل های مخرب و تست نفوذ یک سازمان کمک میکنند.

بیشتر هکرهای کلاه سفید دارای مدرک دانشگاهی در زمینه فناوری اطلاعات و یا دانش کامپیوتر هستند یا مدارک بین المللی در این زمینه کسب کرده اند.مشهور ترین مدرک در این زمینه مدرک CEH (Certified Ethical Hacker) یا هکر قانونمند از کمپانی EC-Council میباشد.

3.کلاه سیاه (Black Hat)

black hat seo - معرفی انواع هکرها (بر حسب کلاه)
هکر کلاه سیاه

با نام کرکر هم شناخته میشوند, اینها همان کسانی هستند که اکثرا در اخبار در موردشان میشنوید. این هکرها بانک ها و کمپانی هایی که امنیت پایین دارند را پیدا میکنند و از آنها پول یا اطلاعات کارت های اعتباری را میدزدند. اکثر این هکر ها مهارت های بالایی دارند تا بعد از حمله دستگیر نشوند. اما حقیقت جالب در مورد روش حمله های آنها این است که اغلب از شیوه های هکینگ معمولی که در اوایل یاد گرفته اند استفاده می کنند.

4.کلاه خاکستری (Gray Hat)

Hackers - معرفی انواع هکرها (بر حسب کلاه)
انواع هکر ها

نه کلاه سیاه و نه کلاه سفید, بلکه چیزی بین این دو میباشد.در واقع هکر های کلاه خاکستری پول یا اطلاعات مهم را نمیدزدند (شاید هر از چندگاهی به یک شخص یا یک وبسایت نفوذ کنند ولی حالت غالبی نیست),این هکرها به مردم کمک نمیکنند (اگر هم خواستند به مردم کمک میکنند بستگی به خودشان دارد!).

این هکرها بیشترین جمعیت را بین جامعه هک و امنیت تشکیل میدهند اگرچه هکر های کلاه سیاه بیشتر توجه رسانه ها را به خود جلب میکنند.

5.کلاه سبز (Green Hat)

این گروه نوبز (NOOBZ) نیز نامیده میشوند,اما بر خلاف گروه اسکریپت کیدی این گروه در مورد رخنه کردن به سیستم ها و تبدیل شدن به یک هکر کلاهبردار تلاش میکنند.این گروه که در فهم برخی اصطلاحات عاجز هستند و در انجمن های هک و امنیت سوالات بسیار ساده و مقدماتی رو مطرح میکنند.

6.کلاه قرمز (Red Hat)

این گروه هواداران واقعی دنیای هکرها هستند.آنها مانند هکرهای کلاه سفیدی هستند که کلاه سیاه ها را متوقف میکنند.این گروه به جای گزارش دادن هکر خرابکار, خودشان ویروسی را بر روی کامپیوتر خرابکار اپلود میکنند یا بر روی کامپیوتر آن شخص دسترسی پیدا میکنند.کلاه قرمز ها در این مواقع از چندین روش تهاجمی استفاده میکنند که ممکن است کرکر را مجبور به استفاده از یک کامپیوتر جدید کنند.

7.کلاه آبی (Blue Hat)

اگر یک اسکریپت کیدی انتقام گرفت احتمالا به یک کلاه آبی تبدیل شده است.کلاه آبی ها از دست کسانی که عصبانی شده اند انتقام میگیرند(دانش بالایی ندارند و صرفا از روی یکسری ویدیو آموزشی و کپی کردن اقدام به نفوذ میکنند).

کلاه آبی ها را با عنوان n00bz نیز میشناسند و همانند اسکریپت کیدی ها تمایلی به یادگیری ندارند.

منبع: لینکدین

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.